ponedeljek, 24. marec 2008

ŠE NEKAJ NASVETOV ZA PEKO KRUHA

1. pravilo:
Vse sestavine za zamesitev testa naj imajo sobno temperaturo (21 stopinj C). Najprimernejša temperatura je 27 stopinj.

2. pravilo:
Kisel kruh počasneje vzhaja kot kvašeno testo, zato kislo testo pripravljajte že zvečer.

3. pravilo:
Niti kvašeno niti kislo testo ne preneseta prepiha; da se pri vzhajanju ne prehladita, ga prekrijte s prtičkom.

4. pravilo:
Da skorja ne poka in se ne trga, jo pred pečenjem premažite z vodo.

5. pravilo:
Da dobite svetlikajočo se skorjo, kruh pred koncem peke še enkrat premažite z vodo.

6. pravilo: Začimbe za kruh najbolje ohranijo aromo, če jih zmeljete ali zdrobite. Kumino prekuhate in odcedite.

NAPAKE PRI PEKI KRUHA

1) Kruh je nizek in neenakomerno luknjičast.
Vzrok: Testo je bilo premehko.

2) Svež kruh je lepljiv, starejši pa se drobi.
Vzrok: Testo je bilo pretrdo.

3) Kruh ne vzhaja.
Vzrok: Kvas smo pripravili s prevročo vodo ali smo testo zamesili s prevročo tekočino ali smo vzeli premalo tekočine.

4) Kruh ni rahel.
Vzrok: Premalo smo gnetli testo ali je bil prostor prehladen ali je bilo testo pretežko zaradi dodatkov.

5) Skorja je temna ali celo zažgana, sredica pa ni pečena.
Vzrok: Temperatura pri peki je bila previsoka.

6) Skorja je zelo svetla, debela in trda.
Vzrok: Temperatura pri peki je bila prenizka.

7) Testo se trga, postaja trše in se ne oblikuje lepo.
Vzrok: Testo ste zamesili s prevročo vodo, zato ga premesite še enkrat.

8) Testo je preveč sveže, lepljivo, mastno, površina se sveti in testo se težko oblikuje.
Vzrok: Uporabili ste prehladno tekočino, zato podaljšajte drugo gnetenje, dokler ni testo plastično, se ne lepi in se lahko oblikuje.

NASVETI ZA DOBER KRUH




Že naše babice so pri pripravi praznične potice najprej dobro segrele prostor, kjer so mesile testo. Pred mesenjem in med mesenjem kruha moramo zato dobro zapreti vsa okna in vrata. Ko testo vzhaja, pa ga pokrijemo s prtičkom.
Pred mesenjem moramo vse sestavine, ki jih bomo pri zamesi uporabili, segreti na sobno temperaturo.
Da bo kruh resnično najboljši, mora biti pravilno vzhajan. Zato naj med vzhajanjem počiva, saj vsak del peke zahteva svoj čas. Peč mora biti ogreta na pravilno temperaturo. Še vedno pa velja, da se najboljši kruh speče v krušni peči.
Za lepo zapečen hlebec mora biti v peči tudi para. V peč s kruhom položite posodo z vodo. Ko se kruh peče, voda izpareva. Tako je skorja vsakega hlebca vselej zlatorumene barve.

nedelja, 16. marec 2008

SLADKI KROMPIR V PEČICI S PARMEZANOM


SESTAVINE

800 g sladkega krompirja (narezanega na krhlje)
olje za peko
nariban parmezan
sol

PRIPRAVA

Sladki krompir pod vodo zdrgnemo s krtačo in narežemo na velike krhlje. Položimo ga v pekač, premažemo z oljem in pečemo v pečici na 2oo stopinj C približno 30 minut. Pečen krompir posujemo z naribanim parmezanom in postrežemo.

sobota, 15. marec 2008

NADOMESTEK ZA JAJCA, KI GA LAHKO DOBITE V TRGOVINI




http://www.orgran.com/

V liniji izdelkov brez glutena, mleka in živalskih sestavin. Vsebuje krompirjev škrob, tapiokino moko in celulozo. Našla sem ga v Merkatorju.

ponedeljek, 10. marec 2008

KROMPIRJEVI OCVRTKI S SIROM IN SEZAMOM

SESTAVINE

500 g krompirja (oljupljenega in narezanega na kose)
200 g ostre moke
40 g masla
sol
150 g sira (narezanega na kocke)
200 g sezama
olje za cvrtje

PRIPRAVA

Olupljen, opran in na kose narezan krompir skuhamo v slanem kropu. Odcedimo in pretlačimo. Toplemu in dobro pretlačenemu krompirju dodamo sol in maslo. Krompirjevo maso predevamo v večjo posodo.
Ko se krompirjeva masa malce ohladi, primešamo ostro moko. Iz vsega skupaj na hitro vgnetemo krompirjevo testo.
Testo narežemo na kose in iz njih na pomokani deski oblikujemo svaljke. Svaljke razrežemo na poljubno velike kose. V vsak kos dodamo kocko sira. Z rokami oblikujemo kroglice, tako da je kocka sira popolnoma prekrita s krompirjevim testom.
Krompirjeve kroglice s sirom povaljamo v sezamu in ocvremo v vročem olju. Ocvrtke odcedimo na kuhinjski papirnati brisači.

torek, 4. marec 2008

GRENIVKA Z OLIVNIM OLJEM NA RUKOLI


Izjemno preprosta, osvežilna in hitro pripravljena solata ali hladna predjed

SESTAVINE

3 grenivke
100 g rukole
4 žlice ekstra deviškega olivnega olja
sol

PRIPRAVA

Rukolo temeljito preberemo, operemo in odcedimo. Grenivke olupimo, vključno tanko belo kožico. Nato z zelo ostrim nožem nad skledo (v katero kaplja sok) izrežemo posamezne fileje. Olivno olje gladko razmešamo s soljo.

SERVIRANJE

Na krožnike razdelimo rukolo, nanjo pa zložimo grenivkine krhlje. Pokapljamo z grenivkinim sokom, ki se je natekel v posodo, nazadnje pa še z olivnim oljem. Ponudimo z opečenimi kruhki.

PRESNI SVET - Večerja


VEČERJA

Puding
Pri pudingu je glavna sestavina lanena semena, ki jih zmeljemo z kavnim mlinčkom v prah. Nato pa počasi dodajamo vodo z spasiranimi bananami in sproti mešamo. Tako ustvarimo maso podobno pudingu. Vode uporabimo po želji, glede na želeno gostoto. Za sladilo smo že uporabili zmiksane banane, lahko pa še dodatno dodamo tudi fruktozo ali trsni sladkor (maskavado). Sladkorja raje ne. Za popestritev okusa lahko uporabimo tudi mleti mak, mleta sončnična semena, mandeljne, rozine i.t.d. Za okus čokolade pa kerob (drobno mleti rožič)

Pred spanjem pa še kozarc sveže izsočenega soka citrusov ali limonada, ki nam razkuži prebavni sistem, pospeši prebavo in uravna kisline.

PRESNI SVET - Kosilo



KOSILO
Solata:

Soloto izberemo glede na letni čas (paradižnik, kumarice poleti, zelje pozimi, zelena solata spomladi in jeseni i.t.d) seveda se ravnamo tudi po našem okusu in ponudbe na trgu.
Solati lahko poleg limoninega soka, soli in hladno stiskanega olja dodamo tudi kalčke, paprika naribano korenje in različene začimbe (asefatida, mango v prahu, bazilika). Seveda so najbolše mešane solate, a v pravi kombinaciji. (paradižnik, kumarice, paprika ali paradižnik, zelena solata ali zelje, kalčki in korenje) tudi k solati oreščki ne grejo skupaj.

Priloga:

Slana ajda za ob solati:
Tukaj je skrivnos, da pripravljena jed stoji nekaj časa (3do5 ur), saj tako razvije še boljši okus ker se skokovi dobro pomešajo z ajdo. Ni pa to pogoj. Po možnosti ajdo že prej namakamo v slani vodi (lahko tudi začinjeni). Nato vanjo vmešamo zelenjavo in dodamo olje (hladno stiskano). Zelenjavo narežemo na majhne koščke. Paradižnik ali avokado lahko ga tudi spasiramo in ga vmešamo zraven, tako dobimo jed bolj sočno. Zelenjava naj bo sveža. Odlična kombinacija paradižnik, bučke in paprika. Lahko še dodamo naribano korenje, kalčke in …, lahko tudi začimbe kot so rožmarin, poper kumina, kurkuma.

Sladica:

Ajdovi sladki kolački.
Naredimo ajdovo maso. Namočeno ajdo dobro odcedimo. Zmiksamo 2. banani in ju vmešamo v ajdo, a toliko, da bo masa še vedno ostala dovolj gosta, priporočam da po želji dodamo še kokosovo moko, mleti mak, ali mlete orehe(lešnike mandeljne, rožičevo moko…), da se masa še bolj zgosti in da ji dodamo bolj specifični okus . Za dodatno sladkobo uporabimo tudi suho sadje (fige, rozine, marelice, dateljni…), ki jih zmiksane vmešamo v ajdovo maso. Masa more biti čvrsta. To preverimo tako, da jo zajamemo z žlico in z roko rahlo potlačimo, nato pa žlico obrnemo navzdol. Masa ne odpade takoj dol in če že, potem v enem kosu. Če je masa preredka oziroma ni dovolj kompaktna ji dodamo še kokosove moke ali orehove moke pa tudi suhega sadja.. Nato pripravimo majhen krožničk. Uporabimo model za krofe, ga postavimo na ravno površini (krožnik, pladenj) in ga do polovice zapolnimo z ajdovo maso. Vmesni del zapolnemo po želji s sadjem ali zmiksanim suhim sadjem orehovo kremo in podobno in nato do roba ponovno zapolnimo z ajdovo maso. Nato previdno odstranimo modelček in kolaček prelijemo z prelivom ( Zmiksane banane in jagode, oreh, mak…) na vrh preliva še položimo košček jagode, oreha.

Čez dan nam vedno prav pride kakšna pest oreščkov, ki nas tudi pogrejejo.

PRESNI SVET - Zajtrk



Dan je najboljše začeti z sadnim skokom ali limonado (brez sladkorja), saj tako poženemo prebavni sistem in damo vodo na ogenj, kar spodbudi segretje telesa.

ZAJTRK:

Sadje! Lahko tudi sadna solata:
2 kivija, 1 pomaranča, 1 jabolko. Sadje narežemo na majhne rezine. Vmešamo pest rozin, eno spasirano banano in še 4 žlice kokosove moke. Vse skupaj premešamo in povrhu še za dekoracijo posujemo na rahlo s kokosovo moko.

Oreškov in sadja nikoli ne mešamo skupaj, saj ta kombinacija blokira prebavo. (različni prebavni encimi.)

nedelja, 2. marec 2008

KAKO V RECEPTIH NADOMESTITI JAJCA ?

V večina vegan receptih ni težko nadomestit jajc. Kakšen nadomestek uporabimo pa je odvisno od recepta . Tukaj je nekaj idej.

Tofu

Tofu je odličen jajčni nadomestek v receptih v katerih je potrebno veliko jajc.- eno jajce = 1/4 skodelice stolčenega tofuja

Druge reči, ki jih lahko najdete v kuhinji

- eno jajce = 1 žlica sojine moke ( za peciva, palačinke, polpete,....)
- eno jajce = 1 žlica čičirikine moke (za palačinke, polpete,....)
- eno jajce = 2 žlici bele moke + malo sojinega mleka + sol (začimbe) (za pohanje...seveda rabiš še drobtine)
- eno jajce = 1 žlica v kavnem mlinčku zmletih lanenih semen + 4 žlice vode ; vse skupaj v mikserju miksaj 1-2minute (peciva, piškoti, palačinke,...)

Pri sladkem pečenju

- Poskusi z 1 banano ali 1/4 skodelice jabolčne kaše za vsako jajce. To bo obogatilo tvoj recept, seveda mora jabolčni ali bananin okus pašati v receptu.

V receptih za razna peciva, v katerih je potrebno samo eno jajce, lahko to kar izpustimo.

sobota, 1. marec 2008

PRELIV IZ POMARANČNEGA SOKA


SESTAVINE

15 dag sladkorja v prahu
2 žlici masla
125 ml sveže iztisnjenega pomarančnega soka
2 žlici vode

PRIPRAVA

Preliv naredite tako, da v posodi segrejete zgornje sestavine in konstantno mešate. Ko je narejen, prelijte po biskvitu.

KOKOSOV PRELIV


SESTAVINE

10 dag raztopljenega masla
25 dag sladkorja
1,5 dcl mleka
100 g kokosove moke

PRIPRAVA

Vse sestavine dajte v posodo in kuhajte na srednje močnem ognju, stalno mešajte. Ko skoraj zavre, odstranite z ognja in dobro mešajte par minut, nato preliv enakomerno prelijte po želenem biskvitu ali torti.

GLAZURA Z LIMONO

SESTAVINE

20 dag sladkorja v prahu
3 žlice mleka
2 žlici limoninega soka

PRIPRAVA

Sladkor v prahu prelijte z vroćim mlekom in dodajte limonin sok. Dobro zmešajte, da zmes postane penasta in gladka.

MEDENI PRELIV Z LIMONO

SESTAVINE

400 ml medu
400 ml vode
sok ene ali dveh limon
žlička nastrgane limonine lupinice

PRIPRAVA

V posodi zmešajte med, vodo, limonin sok in limonino lupinico. Kuhajte na srednjem ognju in pri tem vedno mešajte. Kuhajte do vretja. Nato še kuhajte in sicer toliko časa, da se količina zmanjša za četrtino (na tri četrtine prvotne količine). Še topel sirup prelijte po biskvitu in pustite, da se poleže par minut, preden servirate.